Definicja czynnego żalu

Posted by on paź 27, 2013 in PITy 2014 | 0 comments

Czy doszło z twojej strony do zaniechań podatkowych? W dalszym ciągu posiadasz szansę wybronić się przed gniewem skarbówki.

Czynny żal wobec skarbówki

Jeżeli zdarzyło się, że w trakcie działalności pominęliśmy księgi rachunkowe albo na ten przykład nie wysłaliśmy deklaracji podatkowej, powinniśmy jak najszybciej sporządzić czynny żal. Stanowi on określenie nieformalne i nie ograniczają go jakiekolwiek konkretne przepisy. Wysłanie czynnego żalu jest obowiązkiem osoby, jaka jest odpowiedzialna za zeznanie podatkowe, czy prowadzenie rachunkowości. W sytuacji osoby fizycznej, to ta osoba powinna być nadawcą czynnego żalu.

Czym jest czynny żal? 

Czynny żal to nazwa sytuacji, gdy przestępca sam mówi o swoim wykroczeniu, postanawia niekontynuować łamania prawa i, tłumacząc powody swojego postępowania, ubiega się o łagodne potraktowanie. Czynny żal zazwyczaj powoduje, że nałożona na nas kara stanie się nieco mniejsza, a nawet możemy ją tym samym odwołać.

W momencie, gdy nie daliśmy rady wysłać formularza PIT o czasie lub byliśmy autorami innych wykroczeń w zakresie naszej działalności gospodarczej, pozostaje nam jeszcze usprawiedliwić się przed urzędem skarbowym za pomocą czynnego żalu.

Najbardziej trafnym podejściem jest unikanie sytuacji, po których byśmy żałowali przewiny. Dlatego odpowiednio kończmy deklarację podatkową przed terminem, nie doszukujmy się dziur w prawie i zachowujmy się uczciwie, a dostarczymy w swoim życiu znikomą ilość dokumentów urzędowych.

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>