Co należy wiedzieć o skali podatkowej 2014?

Posted by on mar 9, 2014 in | 0 comments

Zapłata podatku to konieczność z jaką spotykamy się na wszelkim etapie. Jak wygląda podatek 2013? Jakie różnice wykazuje podatek pośredni od bezpośredniego? Udzielamy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania.

Skala podatkowa 2012

Skala podatkowa to typ, na bazie którego definiuje się wysokość podatku, który od wpływu (nabytego w samym roku podatkowym) zapłaci obywatel. Przedziały w granicy podatkowej, tzw. progi podatkowe 2012 określają, jaką wartością podatku opodatkowane są przychody podatnika. Stawka podatku poprawia się po przekroczeniu progu fiskalnego, zmiana nie obowiązuje jednak całego wpływu podatnika, a wyłącznie nadwyżki powyżej przekroczonego progu.

Obliczając podatki 2012 progi podatkowe wynoszą:

  • Jeśli podstawa obliczenia podatku sięga do 85 528 zł podatek wynosi 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł
  • Jeśli podstawa obliczenia podatku wynosi powyżej 85 528 zł podatek wynosi 14 839,02 zł plus 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

Podatek progresywny szacuje się według zasady – dochód podatnika do wysokości pierwszego progu fiskalnego opodatkowany jest pierwszą stawką podatku z podpunktu skala podatkowa 2012, po uwzględnieniu tak zwanej kwoty wolnej od podatku, nadwyżka dochodu ponad pierwszym progiem podatkowym opodatkowana została według drugiej stawki wynikającej ze skali podatkowej.

Jak najszybciej obliczyć podatek za 2012

Pomimo iż przeprowadzenie deklaracji podatkowej nie jest proste, można sobie bardzo uprościć ten proces. Trzeba z dostępnych w Internecie programów do rozliczania pit wybrać taki, jaki będzie posiadał: możliwość przedstawienia dowolnej deklaracji pit wraz ze wszelkimi załącznikami, kompletną bazę urzędów skarbowych, gmin oraz powiatów z całej Polski, funkcję dokonywania automatycznych obliczeń (na podstawie poprawnie wypełnionych rubryk druku) oraz aktualne informacje, takie jak np. stawki podatkowe 2012. Dużo oferowanych programów można dostać za darmo. Oprócz perspektywy szybkiego przeprowadzenia deklaracji dodatkowo zachęcają one do przekazania 1% podatku na rzecz wybranej Organizacji Użytku Publicznego (w roku 2011 liczba osób, jakie dały w niniejszy sposób swój 1% podatku dochodowego przekroczyła 10 milionów, co dało łączną sumę 400,2 mln złotych).

Stawki podatkowe

Stawka podatku to stwierdzony kwotowo albo procentowo wskaźnik przy pomocy którego obliczamy stawkę należnej kwoty podatku od podstawy opodatkowania. Podobnie jak w roku ubiegłym stawki podatkowe 2012 uszeregować można na kilka grup.

W ramach podatku od towarów i usług, czyli VAT, wskazać wolno stawki: podstawową (23%), obniżone (8%, 7%, 5%, 4% i 0%) także tak zwaną stawkę zwolnioną (umowny czas obejmujący towary i usługi ustawowo zwolnione od podatku VAT).

Stawki podatkowe 2012 mówiące o ilości podatku dochodowego wolno podzielić na trzy grupy. Osoby prawne oraz te osoby fizyczne, jakie zdecydowały się na liniową metodę rozliczania podatku dochodowego zawarte są 19% stawką tego podatku. Osoby fizyczne, rozliczające zyski na zasadach uniwersalnych według skali podatkowej zawarte są stawkami 18% i 32% podatku dochodowego (wysokość opłaty zależy od wysokości podstawy opodatkowania). Występuje jeszcze trzecia grupa, podatek dochodowy od zysków nieujawnionych. Istnieje wówczas sankcyjna stawka podatku stosowana w przypadku zatajenia wpływów i osiąga 75%.

Podatek od prac cywilnoprawnych może zawierać 2% w przypadku udzielenia pożyczki i sprzedaży rzeczy, 1% kiedy sprzedajemy prawa majątkowe albo 0,5% gdy podniesiony zostaje kapitał spółki.

W kontakcie do roku 2013 w prawie podatkowym zamieniłoby się niewiele. Zarówno skala podatkowa 2012 jak i progi podatkowe 2012 stały bez zmian. Podatnicy, tak jak wcześniej mogą zaczerpnąć z ulg oraz odliczeń, wśród nich: ulga na dzieci, ulga za Internet (podatnik może odpisać od dochodu do 760 zł), ulga od darowizny (podstawowa ulga tego typu daje uprawnienie do odpisania od dochodu nakładów na szczytne cele do 6 procent rocznego zysku, jako darowiznę fiskus traktuje jeszcze krew), ulga na cele rehabilitacyjne (przypada osobom niepełnosprawnym lub podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne), ulga odsetkowa.

Sprawdź! program pit 38

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>