Inwestowanie alternatywne środki: alkohol, metale szlachetne, numizmatykę, dzieła sztuki

Posted by on kwi 20, 2014 in | 0 comments

Nad Wisłą i na świecie coraz szerszą popularnością i wzięciem chwalą się tzw. inwestycje alternatywne. Polegają one na poświęcaniu kapitału nie w papiery wartościowe, tylko w wino, whisky, metale szlachetne, monety czy w dzieła sztuki.

Inwestowanie w sztukę

Jednym z najskuteczniejszych i najbardziej wiekowych rodzajów inwestowania są inwestycje w dzieła sztuki. Ktoś, kto kupił rękodzieło Pablo Picasso, nim ten został dostrzeżony czy znany, zyskał fortunę. Przy okazji, taki rodzaj lokaty jest powszechnie brany za jeden z najbardziej stabilnych, odpowiednio chroniący przed inflacją. Nasi artyści coraz częściej doceniani są na scenie międzynarodowej, a o ich wytwory ubiega się duże grono kolekcjonerów. W tym samym czasie, w ojczyźnie nie są popularni, a ich dzieła są częstokroć niedowartościowane. Dlatego, lokowanie kapitału w ten rynek może dać możliwość na wysoką stopę zwrotu. Czerpać z tej możliwości powinny jednak osoby pełne cierpliwości, skłonne lokować kapitał na długi termin. Jeśli inwestycja trwa przeszło 15 lat, przeciętna historyczna roczna stopa zwrotu osiąga 46,6%. Natomiast, jeśli mrozimy kapitał na okres do pięciu lat, możemy spodziewać się stopy zwrotu rzędu ledwo 0,2%.

Wine banking

Najwyraźniej zyskowne oraz popularne inwestycje w wino tyczą się tych z terenu Bordeaux, począwszy od egzemplarzy z 1855 r. Ilość udostępnianych butelek jest dokładnie określona i w obiegu nie ma ich rocznie więcej niż 9000. Inwestycje w wino to dokładnie lokowanie w skrzynki, beczki albo – rzadziej – butelki. Trunki te są przetrzymywane aż do chwili sprzedaży. Warunki pieczy nad winem wpływają zdecydowanie na późniejsze szanse sprzedaży i wartość produktu. Niektóre z nich, rekordowo zyskiwały nawet 70% przez rok. Jednak w tej sytuacji, podobnie jak dla dzieł sztuki, podstawowa jest długoterminowość. Brak tu miejsca na roczne, czy nawet kilkuletnie inwestycje. Są one po prostu bezsensowne. Inwestycje w wino bywają jednak skutecznym sposobem na dywersyfikację ryzyka, ponieważ są nisko skorelowane z innymi aktywami i posiadają dosyć korzystną stopę zwrotu, często przewyższającą 20% w skali roku.

Numizmatyka

Gromadzenie monet, oprócz realizowania swoich zainteresowań, może zaciekawiać także jako forma inwestycji. Poszczególne z monet osiągają cenę nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Od 1995 roku Narodowy Bank Polski wydaje kolekcjonerskie monety, jakich wartość jest znaczniejsza od zawartości nominalnej. Wkrótce po emisji, nabiera częstokroć znacznie wyższą wartość. Rekordzistka, to dwuzłotówka z wytłoczeniem Zygmunta II Augusta, która została wydana 13 lat temu i oddała numizmatykom 350-krotny zysk. Na cenę rynkową składa się: wielkość jej nakładu, estetyka wykonania, wartość kruszcu i popularność, a ściślej rzadkość monety. Skoki cen są o charakterze sezonowym, z trendem wzrostowym od zimy do wiosny, a trendem spadkowym w okresie świąt i przed sezonem wakacyjnym. Poza monetami złotymi, rozchwytywaniem chwalą się też srebrne monety z serii NBP „Zwierzęta Świata” jak też okazy ze stopu Nordic Gold (czyli aluminium, miedzi, cynku i cyny).

Lokata w whisky

Tak, jak u win jawi się sytuacja w dziedzinie whisky. To jednak mniej rozpopularyzowana opcja inwestycji od wina, ponieważ sam rynek ma dużo krótszą tradycję. Decydując się na tę inwestycję, możemy wskazywać pomiędzy skrzyniami napoju a np. butelkami kolekcjonerskimi. Te limitowane egzemplarze są produkowane w określonych edycjach po co najwyżej 5000 butelek. Do typów, w które lokuje się najchętniej przynależą szkockie whisky single malt. Zalecany okres inwestycji wynosi 4-5 lat, lecz im jest on dłuższy, tym przewidywany zyski prawdopodobnie wzrosną. Podobnie do wina, dłuższy czas leżakowania sprzyja walorom smakowym, w związku z czym starsza whisky jest poszukiwana bardziej niż młodsza.

Inwestowanie opłaca się dopiero wtedy, gdy wiemy w co włożyć majątek. Rekomendujemy zamysły na bezpieczne tudzież wydajne inwesytcje.

Sprawdź!  sii.org.pl

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>