Jak rozliczyć pit 37? Korekta. Przeciwskazania i odsetki

Posted by on kwi 1, 2014 in | 0 comments

Dużo osób nie jest pewnych jak obliczyc pit 37 albo podczas jego uzupełniania popełnia obliczeniowe błędy. Podatnik, który dostrzegł, że wprowadził błąd musi wysłać korygującą deklarację. Poprawkę można przedstawiać bez ograniczeń.

Składanie korekty

Zrealizowanie korekty jest zdecydowanie proste i do jej zrobienia potrzebny jest wzór pitu 37 czy też każdego, którym się rozliczaliśmy. Zaznaczamy rubrykę „korekta zeznania” i dołączamy pisemne wyjaśnienie korekty, w którym musimy zaznaczyć powody korekty i tego czego ona dotyczy. To wszystko da się zrobić elektronicznie używając program darmowy pit 37 dostępny online, umieszczając załącznik ORD-ZU. Gdy niedopatrzenia w rozliczeniu zostały odkryte po latach, w trakcie składania korekty musimy wykorzystać druk obowiązujący w danym roku. Nie da się w wersji elektronicznej bez e-podpisu, korygować deklaracji, która przedtem była dostępna tylko w wersji papierowej, a teraz jest opcja przesłania jej elektronicznie. Można natomiast naprawić elektronicznie druk, który wysłaliśmy w wersji papierowej, a w minionym roku był dostępny również w wersji elektronicznej.

Jak urząd sprawdza deklaracje

Urząd skarbowy prowadzi czynności poprawcze polegające na odkrywaniu prostych prostych w deklaracjach. Jeśli zmiana wysokości podatkowego zobowiązania, kwoty zwrotu podatku czy straty jest niższa niż 1000zł, urząd sam wykonuje korektę i przesyła skorygowaną deklaracje pit 37 do obywatela, który może czekać 14 dni na postawienie sprzeciwu. Jeśli sprzeciw nie będzie zgłoszony, deklaracja jest uznana za poprawioną. Fiskus być może zwróci się do podatnika o skorygowanie rozliczenia oraz złożenie racjonalnych wyjaśnień.

1% podatku

Jest także możliwość przepisania 1% podatku organizacji pożytku publicznego poprzez korektę pit37 Ministerstwo Finansów i Izba Skarbowa przypominają jednak, że w tym wypadku korekta rozliczenia podatkowego musi być wykonana w ciągu miesiąca od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego. Koniecznym warunkiem jest również zapłacenie w całkowitej wysokości podatku należnego stanowiącego bazę przeliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od minięcia terminu na złożenie deklaracji podatkowej.  Podatek będący bazą obliczenia 1% będzie traktowany jako zapłacony w kompletnej wysokości również, kiedy zaległość podatkowa nie przebije wysokości trzykrotnej wartości opłaty dodatkowej, odciąganej za przesyłkę listowną poleconą przez Pocztę Polską S.A.

Przeciwwskazania i odsetki

Zasady prawa podatkowego zezwalają na korygowanie rocznych rozliczeń podatkowych jeżeli wobec podatnika nie zostało wszczęte postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa. Po jej zakończeniu i po skończeniu postępowania podatkowego szansa poprawek powraca. Korektę wykonać można jeszcze przed kresem płatności podatku. Przy takiej okazji nie ma sensu spłacać odsetek za nieterminowość. W razie pomyłki prowokującej konieczność zwiększenia sumy podatku, poza złożeniem korekty deklaracji, trzeba również opłacić odsetki podatkowe za nieterminowość w płaceniu podatku. Aktualnie stawka odsetek za opóźnienia podatkowe osiąga 10%.

Gdy po skończeniu deklaracji podatkowej, okazuje się że się pomyliliśmy, należy złożyć korektę wraz z pismem objaśniającym powody tego błędu. Korektę mogłyby dołączyć zarazem osoby, które np. znalazły dokumenty umożliwiające uzyskanie ulgi. Przepisy nie narzucają ograniczeń w zakresie ilości przedstawianych korekt, co znaczy że możemy składać je aż do skutku. Warto jednak nie zapominać o tym, że powinniśmy to zrobić zanim sprawa przedawni się, czyli podczas pięciu lat. Warto użyć program do rozliczania pit 37 i pozostałych formularzy, aby uprzyjemnić sobie wyzwanie. Większość dostępnym programów jest bezpłatna i dostępna online.

Sprawdź!  program pit

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>