Kiedy i kto wypełnia Pit 36 a Pit 37?

Posted by on lut 13, 2014 in | 0 comments

Dużo rodzajów PIT powoduje, iż mnóstwo ludzi nie jest pewnych, która deklaracja ich interesuje. Często pojawia się pytanie, która jest rozbieżność między pit 36 a pit 37 oraz jaki z nich należy dostarczyć do urzędu.

Skąd wziąć formularz?

Najprościej będzie złożyć pit 37 online poprzez nieodpłatne programy do obsługi PIT. Istnieje obecne najpopularniejszą metodę, ażeby w prosty oraz szybki sposób, bez wychodzenia z domu załatwić wszystkie formalności. Procedura jest znacznie prosta, i większość programów udostępnia instrukcję krok po kroku, umożliwiającą to zajęcie. Sporo osób jest pod wrażeniem, powstałego interaktywny pit 37 również możliwość bieżącego poprawiania błędów. Plik wygląda prawie identycznie jak pdf, jednakże możemy zrealizować go elektronicznie, a po ukończonej edycji wydrukować. Jeśli jednakże nie jesteśmy miłośnikami takich podejść, wpisując w wyszukiwarkę hasło ‘ pit 37 pdf ’ będziemy mogli ściągnąć oraz wydrukować pusty, zdolny do uzupełnienia formularz. Potrzebuje to trochę większego wkładu pracy, i każdy błąd worzyć będzie konieczność ponownego wydrukowania dokumentu oraz ręcznego uzupełniania od początku. Ostatnią, lecz kosztującą najwięcej pracy opcją jest odebranie wydrukowanego druku (najlepiej wraz z kilkoma zapasowymi kopiami) bezpośrednio z najbliższego urzędu skarbowego. W podobny sposób możemy zrealizować większość pozostałych deklaracji w tym PIT-36. Pracodawcy, na których widnieje obowiązek wystawienia pracownikom zaświadczenia o przychodach, również mogą zrealizować pit 11 przez internet.

Wypełniam PIT-37

Przepisy prawa szczegółowo określają, kto powinien użyć ten dokument przy składaniu deklaracji podatkowej. Wśród wykazanych osób są te, jakie otrzymały zyski na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej m.in. z urzędu: wynagrodzeń także różnych przychodów ze stosunku pracy, przychodów z działalności wykonywanej osobiście, emerytur i rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, stypendiów, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, przychodów z praw autorskich i pozostałych praw majątkowych. Do ostatniej kategorii kwalifikują się również jednostki, jakie nie pomniejszają przychodów o straty z lat ubiegłych, nie mają obowiązku doliczać dochodów małoletnich dzieci, a ponadto nie posiadały pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na uniwersalnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej. Ministerstwo Finansów zastosowało do pit37 objaśnienia w formie broszury. Spośród niej możemy się szczegółowo dowiedzieć, kto również na jakich zasadach powinien wykonać dokładnie ten dokument.

Dla kogo PIT-36?

Podobna broszura została opracowana dla PIT-36 (oraz wielu pozostałych dokumentów). Można się z niej dowiedzieć, że dotyczy osób fizycznych, które: niezależnie od wartości źródeł zysków prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej lub miały działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Płatnicy zobowiązani do użycia dokumentu PIT-36 przychody mogli także osiągnąć z najmu, dzierżawy bądź z innych umów o podobnym charakterze opodatkowane na ogólnych zasadach i ze źródeł położonych za granicą. Informacja ta będzie również wskazana w wypadku dochodów, od jakich podatnicy byli zobowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek, a jeszcze dla dochodów z innych źródeł, opodatkowanych na uniwersalnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od jakich ani płatnik, ani obywatel nie posiadał obowiązku odprowadzania zaliczek. Jak powiedziano w broszurze, druk PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla obywateli opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak oraz łącznie z zyskami partnera czy w formie przewidzianej  dla osób wychowujących bez partnerów dzieci. Szczegóły dotyczące łącznego opodatkowania małżonków można odszukać w dokumencie dostępnym na stronie Ministerstwa Finansów.

Elementarna różnica między tymi dwoma formularzami obowiązuje źródła pokazywania w nich poprzez podatników dochodów. Większą część osób interesować będzie druk PIT-37, z powodu faktu uzyskiwania zysków z pracy czy różnych źródeł, gdzie występuje osoba wypłacająca wynagrodzenie oraz opłacająca zaliczkę na podatek. PIT-36 jest przydzielony do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej, opodatkowane skalą podatkową na zasadach ogólnych.

Zobacz również! program pit 38

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>