Pit 11 bez tajemnic

Posted by on lut 25, 2014 in | 0 comments

PIT-11 jest formularzem informującym o dochodach podatnika, jaki wymaga być wysłany do urzędu finansowego oraz samego podatnika, przez płatnika (np. pracodawcę). Nieprzekraczalny termin składania pit 11 to 28 lutego roku będącego, po rozliczanym roku podatkowym.

Zaliczany okres

Przed tym, zanim zapytamy jak obliczyc pit 11 warto zastanowić się nad okresem, jaki należy wziąć pod uwagę w obliczeniach. Przepisy nie są dokładne w stosunku do tych wiadomości. Wolno zatem przyjąć, iż dobry moment płynie z umowy o pracę, jeżeli wynagrodzenie wpłaca się do końca każdego miesiąca czy okres wypłaty, jeśli jest ona w pozostałym miesiącu. Zatrudniając się najpierw na umowę zlecenie, a następnie na umowę o pracę, PIT-11 wystawia się za pełny rok podatkowy. W przypadku, gdy pracownik był na urlopie wychowawczym oraz  pracował jedynie parę miesięcy w roku, a stosunek pracy nie zakończył się, PIT-11 wykonywany jest także za cały rok. Jeśli natomiast nie uzyskał on w przeciągu całego roku żadnych przychodów, nie ma konieczności wytworzenia takiej deklaracji.

Jak złożyć dokument

PIT-11 również do urzędu skarbowego, jak także do pracownika można dostarczyć na trzy rodzaje. Pierwszym z nich istnieje osobiste doręczenie dokumentu obu stronom. Pracownik jest w obowiązku podpisać dowód odbioru, który powinien stanowić gromadzony w dokumentach przedsiębiorstwa. Odrębny sposób, to wysłanie deklaracji listem poleconym. Poświadczenie wysłania należy pobrać, jako iż będzie ono przykładem wysłania materiałów w terminie. Coraz powszechniejsze są jednakże e deklaracje pit 11. Do pracownika wolno przekazać dokument mailowo, o ile przedstawia on na to zgodę, a pracodawca dysponuje podpisem elektronicznym. Taki podpis internetowy będzie dodatkowo przydatny przy tworzeniu pit 11 online do skarbówki. Żeby zdobyć taki podpis, jedynym warunkiem jest konieczność jednorazowego dostarczenia do prawidłowego płatnikowi urzędu druku UPL-1 w postaci papierowej. Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi czy aplikacji pojawi się m.in. możliwość automatycznego podpisania elektronicznie wysłanych formularzy.

Niezbędne informacje

Żeby rozliczenie pitu 11 było istotne, muszą znaleźć się w nim dane takie jak: uzyskane poprzez zatrudnionego w roku podatkowym dochody, koszty osiągnięcia zysków, wartość wypłaconych poprzez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy, a dodatkowo wartości opłaconych składek ZUS na przykład ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne. W zestawieniu powinny spotykać się jeszcze różne kwoty, w współzależności od opłacanych składek lub pozyskanych przychodów. Należy natomiast zweryfikować czy całe kwoty są poprawne, jako iż pracownik najprawdopodobniej zauważy  błędy w dokumencie oraz zwróci się na piśmie o zmiany oraz właściwe poprawki.

Konsekwencje niezłożenia dokumentów

Wszelkie regulacje oraz terminy powstają z ustawy o podatku dochodowym, a ich nieprzestrzeganie może stanowić konsekwencje określone w kodeksie karnym skarbowym. Oddanie deklaracji po czasie może zostać uznane za wykroczenie, za które przyznana jest kara pieniężna (nawet do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia). Przy opóźnieniu w złożeniu PIT-11 można liczyć na dolne granice kary (oczywiście im dalsze, tym kara większa). Górne granice wspominają o czynach, o wyższej szkodliwości społecznej jak np. niepłacenie podatków w czasie. Kary można uniknąć poprzez wyrażenie tzw. czynnego żalu, czyli poinformowania o popełnieniu wykroczenia wraz z wyjaśnieniem dlaczego zostało dokonane.

Zgodnie z działającym prawem przedsiębiorca musi wystawić PIT-11 pracownikom, jacy byli obok niego zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenie lub umowę o dzieło. Ułatwia on podatnikom w wykonaniu deklaracji, w części o zdobytych w ciągu roku przychodach. Jeżeli przedsiębiorstwo współpracuje z biurem rachunkowym, zajmującym się dodatkowo sprawami kadrowymi, sam właściciel nie musi tego robić osobiście. Dla pit 11 druk do wypełnienia wolno wziąć z urzędu skarbowego, wydrukować z Internetu lub zrealizować online.

Zobacz też! sii.org.pl

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>