Pit 36 – Krok po kroku

Posted by on lut 14, 2014 in | 0 comments

Inwestorzy, prowadzący działalność gospodarczą pewnie zachodzą o głowę jak rozliczyc pit 36 bez poświęcania dużej ilości czasu. Wbrew pozorom jest to łatwe i nie jest w staniesprawiać nam kłopotów. Poniżej prezentujemy opis najważniejszych części formularza PIT-36.

Druk PIT-36 wybieramy, gdy jako jednostki fizyczne prowadzimy działalność gospodarczą (pozarolniczą), opodatkowaną na ogólnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej. Obowiązuje to więcej osób, które:

a) uzyskały dochody z tytułu najmu, dzierżawy lub podobnych umów, opodatkowane na ogólnych zasadach,

b) z jakich byli zobowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,

c) uzyskały dochody ze źródeł zagranicznych albo innych, opodatkowanych na ogólnych zasadach, z jakich ani płatnik, ani podatnik w przeciągu roku fiskalnego nie był w obowiązku odprowadzać zaliczek.

Dla pit 36 objaśnienia mające uszczegółowione dane znajdują się w broszurze na stronie Ministerstwa Finansów.

Składając zeznanie dbajmy o podaniu właściwego identyfikatora fiskalnego, czyli numeru NIP bądź PESEL. Numer PESEL podają osoby, które nie posiadały działalności gospodarczej, nie były podatnikami od towarów i usług, nie były płatnikami. Jeżeli którykolwiek z warunków nie jest wykonany, należy użyć numeru NIP.

Części A i B  

Rozliczenie pit 36 rozpoczynamy od podania miejsca i celu składania oświadczenia. Na początek podajemy nazwę urzędu skarbowego, który jest nam przydzielony ze względu na adres zamieszkania, lub jeżeli jesteśmy poza krajem – do urzędu istotnego dla osób zagranicznych. Część B polega na wypisaniu danych osobowych, co nie powinno sprawić poważniejszych problemów.

Części C i D

rozpoczynamy od podania miejsca i celu składania oświadczenia. Na starcie prezetujemy nazwę urzędu skarbowego, który jaki nam przydzielono ze względu na adres zamieszkania, lub jeżeli jesteśmy poza krajem – do urzędu istotnego dla osób zagranicznych. Część B polega na wprowadzeniu danych osobowych, co nie powinno sprawić poważniejszych problemów.

Do uzupełnienia tych grup niezbędne będą dokumenty przygotowane poprzez płatników jak:PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-R. Przydatny będzie pit 36 wzor  powszechnie dostępny w Internecie lub gotowe zeznanie znajomego. Jeżeli jednak spokojnie przeanalizujemy każdą część, damy radę i bez pomocy. Przykładowo, w wierszu pierwszym wypełniamy kwoty przychodów oraz wydatków otrzymania dochodów ze stosunku pracy lub z tytułu ubezpieczeń społecznych. Wiersz drugi wypełniają emeryci, podając wielkość swoich emerytur, rent lub świadczeń przedemerytalnych. W zależności od tego, z jakiego sposobu źródła zarobiliśmy pieniądze, ten wiersz części D musimy wykonać. Często to program pit 36 uczestniczy w obliczeniach oraz towarzyszy nam automatycznie przez mechanizm wypełnienia deklaracji.

Części E i F

Część E to stanowisko do podliczenia strat, dochodu zwolnionego z opodatkowania lub składek na ubezpieczenie społeczne. Należy myśleć, że odliczenie straty przysługuje wyłącznie od wpływu z tego samego źródła, jakie przyniosło stratę. W przypadku składek na ubezpieczenie społeczne kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne wykazuje się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Część F jest z kolei przeznaczona dla podatników, czerpiących z ulg oraz odliczeń od wpływu i zwolnień. W pit 36 przykład to odliczenie od wpływu wydatków mieszkaniowych.

Części G i H

Pierwsza z nich zainteresować powinna jednostki, jakie utraciły podstawę do ulg i zwolnień, co za tym stoi mogą posiadać kwoty zwiększające podstawę opodatkowania lub minimalizujące stratę. Jak podaje Ministerstwo Finansów: „Jeżeli poniesiona przez podatnika w roku podatkowym strata ze źródła przychodów, z którym związana była ulga lub zwolnienie jest mniejsza niż kwota utraconej ulgi lub zwolnienia, podatnik w pierwszej kolejności dokonuje zmniejszenia tej straty, natomiast o pozostałą część kwoty utraconej ulgi lub zwolnienia zwiększa podstawę opodatkowania”. 

Część H to pole na obliczenie podatku, co większość programów zrobi za nas. Skala podatkowa podzieliła się wg podstawy obliczenia podatku na większą czy mniejszą od ok. 85,5 tys. złotych. Stanowi to jednak wartość ruchomą, mogąca wymieniać się w poszczególnych latach.

Miejmy na uwadze, że czas składania deklaracji podatkowych jest z góry ustalony a my, jako podatnicy jesteśmy zobowiązani je dołączyć. Warto więcdowiedzieć się, do czego są konkretne druki  w Urzędzie. Dzięki temu unikniemy popełnienia potencjalnego błędu i zaoszczędzimy czas. Poznajmy się zatem z pitem 36. 

Zobacz też! program pit

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>