Pit 37 – Podatek od osób fizycznych

Posted by on sty 24, 2014 in | 0 comments

W bytowaniu każdego, a co za tym idzie mającego dochody człowieka, nadciąga jeden z najmniej lubianych chwil – rozliczenie podatkoweProcedura nie jest zawsze trudna, jeśli działamy wg kilku kroków.

Przewaga rozliczających się osób pracujących na etacie interesować powinien jedynie druk pit 37. Stworzono go rozliczeń podatku dochodowego dla osób fizycznych, które w ubiegłym roku uzyskały zyski z tytułu wynagrodzeń pochodzących m.in. ze stosunku pracy. Pod niniejszą wariację podlegają także zasiłki, stypendia lub emerytury. Poniżej, w paru etapach ilustrujemy, jak szybko i pospiesznie rozliczyć się z bieżącego podatku online.

Krok 1 -  Wybór programu do obsługi PIT-37

 Na wstępie należy zlokalizować w sieci i uzyskać jeden spośród sporej ilości przystępnych programów do wypełniania PITu. Bezpłatny program pit można nabyć klikając na baner po lewej okolicy. Wtedy trzeba zorganizować wszelkie pożądane materiały. Należą do nich przede wszystkim dowód osobisty oraz kwestionariusze PIT-11 wyegzekwowane od zatrudniających. Jeśli chcesz ubiegać się o ulgę na dziecko, wskazany będzie też jego PESEL. Skoro korzystasz z Internetu, wyjątkowo możesz starać się o dofinansowanie. Przygotuj zatem rachunki za Internet z zeszłego roku.

Warto wiedzieć, że za pomocą Internetu wolno zwrócić również mnóstwo pozostałych deklaracji podatkowych, w tym np. formularz vat7 czy PIT38. W niniejszym tekście, będziemy się jednakże interesować się ledwie kwestią PIT-37.

 

Krok 2 – Rozpoczęcie pracy z programem

Przewaga dostępnych aplikacji oferuje dwa tryby, jakie obieramy zgodnie z swymi preferencjami. Są to:

a) Formularz aktywny

b) Kreator PIT

Pierwsza możliwość, poświęcona jest dla jednostek doświadczonych, które pragną dopełniać formularz krok po kroku oraz posiadać kontrolę nad wszystkim jej detalem także etapem uzupełniania. Druga z kolei, pozwoli początkującym podatnikom łatwo uporać się z wyliczeniem. Wyposażona jest w rozumny kalkulator, który pełniąc rolę pilnującego nad wszystkim opiekuna, automatycznie dopełnia pola kwestionariusza oraz koryguje niespodziewane błędy.

Krok 3 – wprowadzenie przychodów podatnika

 

Podatek za 2013 rok wypełniamy, rozpoczynając od przedstawiania danych osobowych. W dalszej kolejności, nadchodzi czas na przedstawienie informacji o dochodach. W większości przykładów, te miejsca będą potrzebowały wykorzystania formularza PIT-11, uzyskanego od zwierzchnika albo innego płatnika (np. ZUS). Wypełniamy więc puste pola, korzystając z danych z tego formularza.

 

Na podstawie otrzymanego PIT-11 wypełniamy następujące pozycje PIT-37:

a) przychód (poz. 37)
b) koszty uzyskania przychodu (poz. 38),
c) zaliczka pobrana przez płatnika (poz. 41)
d) składki na ubezpieczenia społeczne (poz. 91)
e) składki na ubezpieczenia zdrowotne (poz. 108).


Zysk (poz. 39) uzupełniony zostanie mechanicznie.

Jeśli mamy dochód od kilku pracodawców liczbę dochodów należy podsumować. Pełna wartość kosztów osiągnięcia wpływów nie może natomiast przekroczyć ustanowionych pułapów.

 

Jeżeli pragniemy, 1% podatku może, zamiast do stawki publicznej, przejść na konto wyselekcjonowanej przez nas organizacji interesu publicznego. Starczy napisać jej numer KRS dodatkowo nazwę, i na jej poczet pozostaną przekazane pieniądze.

Krok 4 – Ulgi podatkowe


Deklaracja PIT-37 pozwala na uwzględnienie ulgi z tytułu posiadania dziecka lub za Internet.
W wypadku dziecka, wystarczy przekazać jego numer PESEL, aby system indywidualnie oszacował ulgę. Jeśli jednak ubiegamy się o dofinansowanie kosztów Internetu, będą niezbędne rachunki, sprawdzające rzeczywiste koszty. Kwotę abonamentową wystarczy zrealizować tylko za pierwszy miesiąc. System indywidualnie doda resztę.

Krok 5 – Przekazanie 1% podatku

Bagatelizując ciężar opłaty dostatecznej kwoty, podatek za 2013 pozostanie spłacony w chwili, gdy zdecydujemy się przekazać naszą deklarację online do Urzędu Skarbowego. Pamiętajmy aczkolwiek, że warto wydrukować sobie wersję dla siebie oraz pozostawić na moment pięciu lat.

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>