Pit 38 od podstaw

Posted by on mar 28, 2014 in | 0 comments

Interesujesz się obrotem papierami wartościowymi? Sprzedajesz udziały w spółkach? Nie wiesz jak wypełnić deklarację podatkową? Dla obywateli, którzy w urzędzie skarbowym złożyć mają pit 38 objaśnienia przedstawi poniższy artykuł.

Pit 38 za 2012

 

Pit 38 przeznaczony jest dla podatników prywatnie trudniących się obrotem papierami wartościowymi czy też odstępujących udziały w spółkach. Rozliczą go obywatele, którzy w czasie ubiegłego roku uzyskali własne korzyści majątkowe z tytułu:

  • odpłatnego zbycia:
    • papierów wartościowych,
    • pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
    • pochodnych instrumentów finansowych i realizacji pochodzących od nich praw,
    • udziałów w spółkach mających osobowość prawną;
  • wzięcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną lub wkładów w spółdzielniach w zamian za udział pozafinansowy w odmiennej formie niż przedsiębiorstwo albo jego zorganizowana część.

 

W wypadku pit 38 objaśnienia Ministerstwa Finansów tłumaczą, że całkiem często podłożem wypełnienia pit-38 druk bywa pit-8C przedstawiany przez biuro maklerskie kierujące rachunkiem inwestycyjnym obywatela. Warto jednak zapamiętać, iż to na podatniku ciąży obowiązek bezbłędnego rozliczenia druku pit 38 i odprowadzenia konkretnej kwoty należnego podatku. Chociaż jest to mało prawdopodobne, to jednak pomyłki w formularzach przysyłanych od biur maklerskich zdarzają się. Broker nie zawsze musi zresztą mieć wiedzę o wszystkich naszych transakcjach, czasem może inaczej rozumieć przepisy podatkowe albo nie rozpoznać wszystkich możliwych do wykazania opłat uzyskania przychodu. Więc tak potrzebne jest, aby zawsze weryfikować dane przedstawione przez nasze biuro maklerskie i przy przenoszeniu liczb na odpowiednią deklarację PIT-38 odpowiednio je korygować, jeśli jest taka potrzeba. W wypadku niejasności mamy możliwość odezwać się do naszego biura maklerskiego o wyjaśnienia i o korektę nieścisłosci. W praktyce, jeśli podatnik ma rację, biura maklerskie nanoszą korektę PIT-8C, a w dalszej kolejności dostarczają właściwy dokument podatnikowi i do urzędu skarbowego. Stworzenie szczegółowej informacji o tematyce druku PIT-8C to, w zależności od stawek brokera, opłata rzędu 30-50 zł (jeżeli jednak ujawni się, że inwestor ma słuszność, należność powinna zostać zwrócona).

 

Nie ma opcji wypełnienia pit-38 druk wespół z małżonkiem. Mąż i żona składają formularz pit 38 niezależnie, każdy dla siebie. Objęcie udziałów w spółkach mających osobowość prawną z wkładem pieniężnym (np. za gotówkę) zmusza do złożenia pit 38 jedynie w chwili zbycia udziałów. Objęcie ich samo w sobie nie prowokuje bowiem dochodu pokazywanego na pit 38.

 

Druk pit 38 za 2012 realizuje się do 30 kwietnia.

 

Pit 38 przez internet

 

Niczym jak w sytuacji innych deklaracji, pit 38 można złożyć dostarczając zeznanie do urzędu skarbowego czy też Internetem. Złożenie formularzadeklaracji pit38 online ułatwia zaoszczędzić czas niezbędny na dobrnięcie do właściwego urzędu skarbowego i pieniądze, które trzeba by było poświęcić na przemierzenie dystansu do niego. W Internecie dostępnych jest wiele programów do wypełnienia pit38 online. Jak je zdobyć? To łatwe. Trzeba jedynie w wyszukiwarkę wstukać słowa pit 38 przez internet albo pit-38 druk, aby po paru sekundach dostać dziesiątki wyników.

 

Na początku podatnik może mieć dylemat z wyborem najlepszego programu. Jak to wykonać? Potrzebne jest, aby posiadał on kilka cech. Po pierwsze musi chronić bezpieczeństwo danych osobowych (wypełniając pit-38 druk albo przeglądając pit 38 przykład wypełnienia, obywatel musi mieć świadomość, że treści o jego osobie są całkowicie zabezpieczone i pozostaną na komputerze). Następnie dobrze, gdy nie ma ograniczonego limitu podatników i rozliczonych deklaracji, program może również oferować użytkowanie zarówno przez osoby prywatne, jak i przez firmy. Wielkim ułatwieniem jest zainstalowana baza urzędów skarbowych, powiatów i gmin, oraz obliczenia automatyczne. Po trzecie wybierając program do wypełnienia pit 38 przez internet przydatna jest opcja wydrukowania albo dostarczenia formularza Internetem do systemu e-Deklaracje.

 

Zobacz! sii.org.pl

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>