PIT, czyli PESEL lub NIP

Posted by on lut 12, 2014 in | 0 comments

Reguły podatkowe podlegają ciągłym zmianom, a rozliczenie podatkowe to wciąż rozwijające się zagadnienie. Niektóre innowacje trwają już od lat, ale nie wszyscy już się do nich przyzwyczaili. A początkujący podatnicy mogą nie zdawać sobie z nich sprawy. Tyczy się to także NIP.

Kiedy NIP

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą lub nie deklarujemy się jako osoba fizyczna, wówczas NIP znów jest obowiązujący. Tyczy się to działalności dowolnie opodatkowanej, liniowo, kartą podatkową, ryczałtem, według skali. Jednak prowadzący działalność gospodarczą są na pewno nawykli do licznych danych i dokumentów.

PIT 37 i PESEL

Znakomita część podatników to osoby fizyczne. A osoby fizyczne deklarują dochody z PIT 37. Do PIT 37 2013 dalej wymagany jest jedynie numer PESEL. To ogromne udogodnienie gdyż większość obywateli umie go zapamiętać, a prócz tego mamy go na dowodzie osobistym. Dzięki powyższej innowacji nie musimy mieć tylu dokumentów, ażeby zasiąść do formularza podatkowego.

Co to NIP

NIP to po rozwinięciu Numer Identyfikacji Podatkowej. Przydzielają nam ów numer po wejściu w pełnoletniość, jeżeli pódzjeimy po niego do urzędu. Jeszcze 1 stycznia 2011 był obowiązkowy dla obywateli rozliczających podatek. Ale wychodzi na to, że PESEL tak samo identyfikuje obywatela. Z tego powodu oba numery pełniące tę samą rolę nie są już potrzebne.

Jeżeli mamy wątpliwość, czy w naszych podatkach potrzebny jest NIP czy PESEL, możemy użyć program PIT 2013, który w sekundę podpowie nam, który numer jest odpowiedni. Jest bezpłatnie dostępny na naszej stronie.

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>