Poprawne uzupełnianie Pit 37

Posted by on mar 16, 2014 in | 0 comments

Rozliczanie pit 37 jest nie lada wyzwaniem. Owa deklaracja PIT dotyczy zarobków zdobytych i rozliczanych rękoma płatników. Pity 37 składają pracownicy, zleceniobiorcy i inni, za których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik.

Pit 37 instrukcja krok po kroku

 

Krok 1

– wybór sposobu opodatkowania, podanie danych osobowych

 

Krok 2

– wprowadzenie zysków obywatela

Zyski podaje się według danych z formularza pit 11, otrzymanego od pracodawcy. Informacje z pit 11 to: koszty uzyskania przychodu, przychód, zaliczka pobrana przez płatnika, składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Wynik w programach do rozliczanie pit 37 wyliczany jest automatycznie.

 

Krok 3

– odliczenie internetu w pit37

Udostępniana przez Ministerstwo Finansów instrukcja podaje, że obywatel ma sposobność do wykorzystania szansy odliczenia kosztów związanych z internetem w danym roku (ważna jest data zapłaty rachunku).

 

Krok 4

– ulga na dziecko

Ustawa zaplanowała także ulgę z racji wychowywania dzieci, uzupełniając pit 37 podatek zmniejszy się po podaniu numeru PESEL, danych osobowych oraz daty urodzenia podopiecznego (lub każdego z podopiecznych).

 

Krok 5

– obliczenie zobowiązania podatkowego

Dla opodatkowania podstawą jest zarobek pomniejszony o koszty jego uzyskania oraz odliczenia od zysków. W pit 37 podatek należny to iloczyn stawki podatkowej oraz opodatkowanej podstawy pomniejszony o składki na ubezpieczenia zdrowotne i pozostałe odliczenia. W aplikacjach komputerowych do uzupełniania pit37 będzie on przeliczony przez automat.

 

Krok 6

– przekaż 1% podatku

1 procent podatku bywa przekazany Organizacji Pożytku Publicznego.

 

To etap, na którym kończy się wzor pit 37. Przed wysłaniem zeznania obywatel musi jeszcze sprawdzić poprawność wprowadzonych danych, w tym na pierwszym miejscu kwotę dochodu, kwotę należną urzędowi skarbowemu, jak też kwotę podatku naliczonego. Gdy w minionym roku osoba rozliczająca pit 37 pracowała w tym samym przedsiębiorstwie i zyskała zbliżony przychód, może sprawdzić, czy kwoty są podobne.

Jeśli obywatel myśli, że podatek końcowy jest zbyt wysoki, trzeba jeszcze raz zanalizować dane wprowadzone na podstawie pit 11. Może się zdarzyć przy kwocie przychodu jest o jedną cyfrę za dużo lub pominięto w uzupełnianiu ważną rubrykę. Ewentualnie można również sprawdzić, czy przy uzupełnianiu przesłanej deklaracji błędu nie wprowadził pracodawca. Warto także jeszcze raz zweryfikować, czy rozliczający nie ma sposobności do pozostałych ulg i odliczeń.

Pity 37 są obowiązkiem tych, którzy…

 

Rozliczanie pit 37 odnosi się do tych, którzy wyłącznie poprzez płatnika osiągnęli przychody ze źródeł wchodzących w obręb Polski, w szczególności z tytułu:

  • wynagrodzeń i dodatkowych dochodów ze stosunku pracy, stosunku służbowego,
  • emerytur lub rent krajowych (w tym rent socjalnych, rent strukturalnych),
  • przedemerytalnych zasiłków i świadczeń,
  • pieniędzy z okazji bycia członkiem w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych albo pozostałych spółdzielniach dotyczących produkcji rolnej,
  • zasiłków finansowych z ubezpieczenia społecznego,
  • należności stypendialnych,
  • zysków i strat z działalności pełnionej osobiście (m.in. z zasiadania w radach nadzorczych, umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, działalności sportowej, pełnienia obowiązków społecznych),
  • dochodów z racji praw autorskich czy innych praw majątkowych,
  • świadczeń przekazanych z Funduszu Pracy albo z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • zysków za pracę przyznanych aresztowanym tymczasowo oraz skazanym,
  • zysków z umowy aktywizacyjnej,

   

  a także podatników, którzy:

   

  • nie organizowali pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
  • nie są obowiązani doliczać do zdobytych dochodów małoletnich dzieci,
  • nie zaniżają przychodów o straty z lat ubiegłych.

Rozliczanie pit 37 finalizuje się dostarczeniem formularza do urzędu skarbowego. Można zrobić to osobiście albo za pomocą Internetu, przez tak zwaną e-deklarację. Przy obu sposobach wysłania formularza pit 37 warto wydrukować potwierdzenie. Zachowany dokument należy mieć w domu przez 5 lat. Przez taki czas fiskus może wymagać jego przedstawienia w sytuacji kontroli.

Zobacz też! program pit

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>