Przekazanie jednego procenta podatku

Posted by on kwi 3, 2014 in | 0 comments

Od 1 stycznia 2004 r. rozliczenie roczne pit 37 daje szansę na powierzenie 1% podatku dochodowego dla dobrowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego w naszym kraju. Organizacja ta musi znajdować się na oficjalnej liście tego rodzaju instytucji.

 

Kto może przekazać 1%?

Z szansy przepisania elementu płaconego podatku dochodowego korzystają ci obywatele, których przychody nie są zwolnione z przymusu opodatkowania. Mogą tak robić osoby deklarujące się przez klasyczny formularz pit 37 do wydruku, płacące podatek liniowy, rozliczające się ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych etc. W formularzu pit 37 doc albo innych wyrażamy wolę przekazania 1% podatku, piszemy kwotę i wprowadzamy nazwę instytucji, na której konto mają być przelane pieniądze. Samą czynność przesłania pieniędzy na wskazane konto dokonuje naczelnik urzędu skarbowego, pomniejszając ją o wartość przelewu bankowego.

Informacje praktyczne

W pierwszej kolejności powinno się uzupełnić formularz pit 37 do pobrania lub w wersji papierowej albo deklaracje PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i odkryć wymaganą rubrykę. W dwa pola trzeba wpisać numer KRS organizacji, w imieniu której chcemy przekazać pieniądze a także sumę, która nie powinna przekraczać 1% (może poza tym być niższa). Możemy także dodać, na jaki cel mają być przeznaczone pieniądze. W ów sposób zobowiązujemy się oddać pomoc konkretnemu choremu, konkretnej inicjatywie czy postulatowi. Bardzo ważne jest poprawne wprowadzenie danych do pit 37 druk pdf ze względu na brak opcji ich poprawy. Jeżeli wprowadzimy pomyłkę, pieniądze nie będą dostarczone danej organizacji pożytku publicznego.

Lista organizacji

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej możemy znaleźć aktualną listę organizacji pożytku publicznego, które zostały zakwalifikowane do otrzymania 1% podatku. W dniu 15 grudnia roku podatkowego na domenie Biuletynu Informacji Publicznej powinien być wprowadzony wykaz organizacji pożytku publicznego, wg stanu na dzień 30 listopada. Jeżeli organizacja nie ujawniła numeru rachunku bankowego lub zmieniła go między 15 marca do 31 lipca roku kolejnego po podatkowanym roku podatkowym, przewodniczący urzędu skarbowego rezygnuje z przekazania 1% podatku. Na liście OPP nie mogą figurować instytucje, które są związane z wyrobów z przemysłu paliwowego, elektronicznego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego i reszty wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% jak też wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem takich metali albo handlu tymi wyrobami.

Spóźnialscy

Podatnicy, chcący wspomóc OPP, muszą nie dopuścić do spóźnienia. Osoby, jakie będą zwlekały ze złożeniem deklaracji lub spłatą należnego podatku za długo, stracą prawo do przeznaczenia 1%. Lepszą metodą jest choćby wysłanie pustego zeznania i dostarczenie korekty w okresie miesiąca, aniżeli zwłoka. Obowiązkiem koniecznym jest także wpłacenie w pełnej wysokości podatku należnego tworzącego podstawę podliczenia kwoty, która ma zostać przesłana na cele organizacji pożytku publicznego, w okresie dwóch miesięcy od minięcia terminu dla oddania formularza podatkowego. Przypominamy, że podatnicy deklarujący się ryczałtowo, robią to do 31 stycznia danego roku, zaś pozostali do 30 kwietnia.

Kwota pomocy

Na jednym druku PIT podatnik może przekazać 1% dla tylko jednej organizacji. Nie ma możliwości dzielenia tej wartości pomiędzy kilkoma instytucjami. Jeśli podatnik deklaruje się na więcej niż jednym formularzu, w każdym może dokonać odpisu 1% i poświęcić te pieniądze innej organizacji. Pieniądze przekazane zostaną jedynie w sytuacji, gdy podatnik zapłaci swój podatek w całej kwocie. Przepisywaną kwotę należy zaokrąglić do pełnych dziesięciu groszy w dół. Przykład: jeżeli do spłacenia mamy 48,18zł, przekazujemy 48,1zł.

Przekazując 1% naszego podatku dochodowego, czy poprzez pit 37 formularz interaktywny czy drogą tradycyjną, nie otrzymujemy niczego, ale zarazem nic nie tracimy. Możemy jednak dokonać wyboru, do kogo popłyną pieniądze. Gdy nie wybierzemy jakiejś instytucji, pieniądze pójdą do budżetu państwa.

Zobacz też: pit-38

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>