Rozliczenie małżonków

Posted by on lut 19, 2014 in | 0 comments

Trwanie w małżeństwie zapewnia wiele wspólnych aktywności. Czy dotyczy to zarazem wypełniania PIT – obejmującego głównie jedną osobę fizyczną? Przeczytaj, kiedy możemy deklarować podatek wspólnie.

Plusy rozliczenia we dwoje

 

Główną przewagą deklaracji podatkowej składanej jednocześnie przez małżeństwo jest fakt, że zarobki obydwu osób są wtedy łączone i dzielone na dwa, a dopiero następnie nalicza się podatek. To opłacalna zasada dla par, w których jedna osoba zarabia pieniądze, a druga dba o domowe ognisko. Reguły deklaracji małżeńskiej są funkcjonalne także dla par, w których jedna osoba zdobywa przychody zasługujące na wyższą skalę podatkową. Po zsumowaniu ich i rozdzieleniu na dwoje, istnieje szansa, że uzyskany podatek będzie uznany na regułach niższej skali, gdy wyjdzie taki wynik.

Deklaracja dla wdowców

 

Podatnicy owdowiali mogą wykonać swoje rozliczenie podatkowe jako deklarację małżeńską wtedy, gdy małżonek zmarł w ciągu deklarowanego okresu podatkowego, tudzież żył przez cały rok i odszedł dopiero w czasie aktualnego okresu podatkowego, przed złożeniem deklaracji PIT.

       

Kto może rozliczyć PIT wspólnie?

 

Wspólna deklaracja podatkowa obejmuje pary, które mieszkają na stałe w Polsce, a ponadto ten związek małżeński trwa chociażby przez cały poprzedni rok podatkowy. Prócz tego ważne jest, by para małżeńska nie trwała w prawnej separacji. Musi więc istnieć między nimi wspólnota majątkowa, zapewniająca wspólne wypełnienie PIT.

 

Mimo, że instytucja małżeństwa współcześnie nie jest tak trwałe, istnieje wiele zalet, dla jakich warto je zawierać. Przypomnijmy, że pary deklarują się także przez darmowy i świetny program do PIT dostępny na tym serwisie!

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>