Rozliczenie z podatku – emeryci i renciści

Posted by on kwi 18, 2014 in | 0 comments

Obywatele, którzy pozyskali dochody z okazji przyznanej emerytury lub renty muszą wypełnić roczne rozliczenie pit na deklaracji PIT-37. Osoby, które spełniły warunki i zgodziły się na rozliczenie za pośrednictwem ZUS rozliczane są na podstawie druku PIT-40A.

Kiedy rozliczasz się sam

Rozliczanie pit online lub tradycyjnie samemu jest wymagane w chwili, gdy emeryt/rencista dodatkowo zarabiał, gromadząc dochód potrzebujący opodatkowania. W takiej ewentualności rozlicza PIT-37. Podobnie to działa w kwestii prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba wtedy zdeklarować się poprzez PIT-36. Jeżeli w przerabianym roku podatkowym (w rozliczeniu wspierają między innymi aktywne formularze pit) podatnik rozpoczął emeryturę, lecz nie był emerytem przez 12 miesięcy tego roku, od ZUS dostanie tylko formularz PIT-11A. Za wcześniejsze miesiące powinien otrzymać formularz PIT-11 od swojego pracodawcy. Używając ich ma obowiązek rozliczyć się wypełniając i wysyłając do urzędu skarbowego PIT-37.

Rolnicy

Sprawa wygląda analogicznie w wypadku rolników. Jeśli płatnik otrzyma z KRUS PIT-40A i nie licząc renty i emerytury nie gromadzi innych dochodów wymagających opodatkowania (nie wlicza się w tym wypadku dochodu z gospodarstwa rolnego) nie musi zanosić do skarbówki dodatkowego formularza podatkowego. Jeśli rolnik dorabia okazyjnie, dostanie PIT-11, z którego musiał będzie rozliczyć się samemu (korzystając na przykład z pity online).

Niepełnosprawny na utrzymaniu

Jeśli emeryt utrzymuje osobę niepełnosprawną, przysługuje mu ulga rehabilitacyjna. Umożliwia to odliczenie od podatku na przykład samochodu eksploatowanego po to, aby niepełnosprawny był transportowany na wymagane zabiegi (maksymalnie 2280zł), medykamenty wypisane przez specjalistycznego lekarza (ponad 100zł miesięcznie), niezbędny sprzęt do ćwiczeń lub wózek inwalidzki. Warto poświęcić nieco czasu na osobiste uzupełnienie deklaracji, ażeby skorzystać z takich udogodnień.

Nie musisz składać PIT jeżeli...

Nie powinieneś składać PIT gdy dochody, jakie pobierasz pochodzą z:

  • rent nadanych na bazie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
  • rent zapisanych osobom represjonowanym oraz członkom ich rodzin przepisane na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin czy też dochody z okazji emerytur lub rent pobieranych przez osoby, które straciły zmysł wzroku w efekcie działań wojennych podczas wojny 1939-1945 lub eksplozji zachowanych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów.

    Nie trzeba, nie znaczy nie można

    Sytuacja, że KRUS i ZUS rozliczają emerytury i renty, nie sprawia że podatnicy nie mają możliwości składania samodzielnych zeznań. Instytucje te spełniają rozliczenia na zasadach takich samych, jak deklarują swoich podwładnych. W tym świetle, nie dodadzą ulgi za uczące się dzieci czy Internet. Gdy mamy świadomość, że przysługują nam warunki preferencyjne i planujemy z nich skorzystać, wyłączną opcją jest własnoręczne uzupełnienie oraz złożenie PIT-37 do urzędu. Analogicznie sprawa wygląda w sytuacji, kiedy pragniemy rozliczyć się wraz ze współmałżonkiem. Data, do kiedy pit powinien zostać wysłany do urzędu to koniec kwietnia roku występującego po przerabianym roku podatkowym. Gdy podatnik chce wystąpić o poświęcenie OPP 1% podatku, też nie może wykonać tego oddając  rozliczenie ZUS lub KRUS.

Emeryci i renciści nadal mają obowiązek rozliczenia pit online albo w standardowej formie. Niektórych może rozliczyć ZUS lub KRUS. Gdy poza emeryturą lub rentą w ciągu roku, osoba nie osiągała innych dochodów podlegających opodatkowaniu, nie trzeba zostawiać w urzędzie dodatkowego formularza podatkowego. ZUS wysyła gotowy druk PIT-40A zarazem do podatnika oraz urzędu skarbowego. Podstawą jest wpłacanie emerytury przez cały rok podatkowy (12 miesięcy). Jeżeli roczny przychód opodatkowany nie przewyższył kwoty 3091 zł, nie ma potrzeby płacenia podatku dochodowego. 

Sprawdź! program pit

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>