Umowa zlecenie a podatki

Posted by on lut 2, 2014 in | 0 comments

Powołując się na słynny cytat z Benjamina Franklina, oprócz śmierci możemy być pewni tylko podatków. Pomniejszenie przychodów nigdy nie spotyka się z niczyim poklaskiem. Dokonywania rozliczeń z nich nie unikną osoby pracujące na zasadzie umowy zlecenia. Warto więc wiedzieć, które podatki od umowy zlecenia należy zapłacić.

Zaliczka na podatek dochodowy

Obywatel zobowiązany jest do kalkulacji i wzięcia zaliczki na podatek wyliczonej zgodnie z aktualną kwotą tj. 18%, po odcięciu stawek uzyskania profitów. W dalszej kolejności, po ukończeniu okresu podatkowego, musi on wziąć pod uwagę te wiadomości w PIT-4R oraz PIT-11. Drugi z wyłonionych formularzy zostaje wysłany do podatnika. Jemu pozostaje wypełnienie normalnego deklaracji pit-37 z uwzględnieniem zsumowanych wartości z jakiegokolwiek uzyskanego PIT-11.

Umowa na mniej niż 200zł

Jeżeli umowa zlecenie jest nawiązana z osobowością niebędącą pracownikiem, obciążenie podatkowe uwarunkowane istnieje od wielkości opłaty opłaty ustalonej w umowie. Jeśli jest ona mniejsza niż 200zł miesięcznie, będziemy mieć do czynienia ze zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Płatnik bierze i prowadzi taki podatek bez zaniżenia o wydatki uzyskania przychodu. Po zakończonym roku fiskalnym płatnik prezentuje tylko PIT-8AR. Podwykonawca nie demonstruje wtedy dochodów osiągniętych z tytułu umowy w świadectwie skarbowym. Wszelkie programy do rozliczenia pit są w takim fakcie bezużyteczne. Kiedy w umowie nie zapisano określonej kwoty, natomiast opisano ją np. jako iloczyn godzin do przepracowania i stawki za 1 roboczogodzinę, zaliczka na podatek dochodowy będzie wzięta niezależnie od tego, czy zleceniobiorca jest pracownikiem płatnika czy nie.

Zwrot podatku

Szczęśliwie, podatki w Polsce wcale nie muszą być kojarzone tylko z uszczuplaniem oszczędności. Mogą także ciepło zadziwiać. Kiedy podatnik uiścił wyższe zaliczki, niż obejmuje należny podatek, powstanie nadpłata, która będzie stanowiła zwrot. Na zwrot podatku mogą przewidywać także osoby, jakie w przeciągu roku uzyskały zysk mniejszy niż opłata niezależna od podatku, zatem 3091 zł. Zostanie im wręczona całkowita kwota. Jeśli zarobili więcej, także mogą dostać zwrot za uiszczone podatki 2013 ulgi są wówczas wypłacane do sumy ok. 550zł. Zwrot nadpłaconego PIT wybierany jest na oznaczony rachunek bankowy obywatela, a jeśli nie ma on konta dokonywany w gotówce. Również, w zeznaniu rocznym można uwzględnić różnorodne ulgi, np. koszty Internet ewentualnie dopłaty na kwestię organizacji pożytku społecznego tudzież odliczane od podatku, np. pomoce na dzieci. Niestety są one brane pod uwagę przy obliczaniu zaliczek na podatek w trakcie roku.

Umowa zlecenia, tak jak umowa o dzieło, jest zawierana na w oparciu o zasady zaczerpnięte z przepisów kodeksu cywilnego (art. 734 do 751), a nie kodeksu pracy. Umożliwia to na sprawniejszą regulację kontaktów między stronami aniżeli w przypadku zwykłych umów o pracę. Na sposób rozliczenia ma wpływ m.in. to czy podwykonawca jest pracownikiem zwierzchnika oraz na jaką sumę stanowi zlecenie. Natomiast wysokość podatku dochodowego wynosi 18% lub 32%.

Okres złożenia zeznania to 30 kwietnia b.r. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby dostarczyć go wcześniej. Można na tymże jedynie zyskać. Opłaca się wówczas szczególnie osobom, jakie udowodniły nadpłatę podatku – osiągną wówczas zwrot wcześniej. Od okresu wniesienia oświadczenia, Urząd Podatkowy posiada 3 miesiące na wyregulowanie zwrotu. Im szybciej złożone zostanie zeznanie podatkowe, tym bezproblemowo możemy spodziewać się kapitałów. Zrealizowaną deklarację PIT wolno bezpośrednio zanieść do urzędu skarbowego, przesłać elektronicznie lub przesyłką. Upływ dostarczenia deklaracji pozostaje przydzielony: w pierwszym fakcie w dniu wniesienia świadectwa w urzędzie, w drugim – jest to data przyznania, w trzecim – w dniu zdobycia zaświadczenia odbioru przez Urząd Finansowy. Jednostki, jakie mają niedopłatę podatku, również potrafią oddać zeznanie wcześniej. Odraczanie czasu na ostatnią sekundę w niczym nie wspomoże, natomiast zawsze lepiej mieć ten cel z głowy. Zobacz! program pit

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>