Wszystko o Pit 36

Posted by on lut 4, 2014 in | 0 comments

Pit36 to zaświadczenie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym. Informacja dotyczy tylko przychodów opodatkowanych według stopy podatkowej (wynoszącej obecnie 18% oraz 32%), a wykonać ją powinny osoby, które:

 • prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą na ogólnych regułach przy zastosowaniu skali podatkowej,
 • prowadziły działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na całych zasadach przy użyciu skali podatkowej,
 • uzyskały zyski: z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy (czy innych umów o odpowiednim charakterze) ) opodatkowane na całych zasadach, ze źródeł krajowych (od jakich odpowiedzialne były samodzielnie opłacać zaliczki na podatek), ze źródeł przychodów położonych za granicą bez pośrednictwa polskich płatników (dotyczy to pracy u płatnika spoza terytorium kraju), spośród pozostałych źródeł (opodatkowanych na całych zasadach przy użyciu skali podatkowej, z jakich ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku fiskalnego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek).

 Formularz krok po kroku

 Wiele osób zachodzi o głowę jak wypełnić pit 36, a to banalne. Żeby zacząć rozliczanie formularza musimy mieć formularz pit 36, nabyty z powszechnych w Internecie plików PDF. Bez problemów  znajdziemy druk pit 36 jeszcze w dostępnych programach do wykonywania deklaracji poprzez Internet. Obywatel posiada możliwość wybrać jedną z trzech możliwości dokonania rozliczenia: indywidualne, wraz z dochodami małżonka czy w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, a obowiązuje to także Polaków, jacy stoją w innym kraju niż Polska (na gruncie Unii Europejskiej albo Szwajcarii). Decyzję o sposobie rozliczenia powinno się zaznaczyć w pozycjach 6,7,8.

Formularz pit 36 wypełnianie rozpoczynamy od zapisania identyfikatora podatkowego (NIP albo PESEL), roku za jaki się rozliczamy i wyboru sposobu złożenia deklaracji. W części B wprowadzamy następne dane identyfikujące, w tym: imię i nazwisko, adres zamieszkania o datę urodzenia, natomiast w części 3 wiadomości dodatkowe (m.in. dane o korzystaniu z tzw. kredytu podatkowego).

 Część D uwzględnia dochody/straty ze źródeł przychodów. Tu należy zacząć wyliczenia, jakie w odleglejszych partiach wygenerują wiadomości czy należy podatek dopłacić, czy możemy liczyć na zwrot. Uwzględniając źródła przychodów druk pit 36 wskazuje:

 • O należności ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego dodatkowo z pracy nakładczej lub zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez urząd pracy,
 • O emerytury, renty i inne krajowe świadczenia, o jakich mowa w art. 34 ust. 7 ustawy ,
 • O pozarolniczą działalność gospodarcza,
 • O działy specjalne produkcji rolnej,
 • O działalność wykonywaną osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o PIT (w tym umowy o dzieło i zlecenia),
 • O najem lub dzierżawę,
 • O prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT,
 • O inne źródła.

Część E i F – przechowujemy w nich odliczenia z dochodu zwolnionego, strat oraz opłat na ubezpieczenie społeczne (także możemy odliczyć także straty z lat ubiegłych). Jeśli czerpiemy z ulg oraz odliczeń z dochodu musimy dokonać załączniki PIT/O oraz PIT/D oraz na ich bazie wypełniamy rubryki w obecnej części pit 36.

W części G formularz pit 36 uzględnia pozycję, w której można wykazać kwoty generujące podstawy opodatkowania lub zmniejszające stratę jeśli utraciliśmy uprawnienie do wcześniejszych pomniejszeń.

Część H jest miejscem na obliczenie podatku.

W części I oraz J wykonamy odliczenia z podatku oraz obliczenia zobowiązania fiskalnego.

Część K ujawni lub należy dopłacić podatek, lub możemy otrzymać zwrot pieniędzy.

PIT-36L - podatek liniowy tak, ale tylko wtedy gdy złożyłeś oświadczenie

Pit 36l dotyczy właśnie tych podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą czy działy specjalne produkcji rolnej a w danym terminie przedłożyli właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego poświadczenia o wyborze rozliczenia w postaci liniowej.

Dokonanie rozliczenia przy pomocy pit 36l nie ujmuje:

• rozliczenia z małżonkiem,

• odliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko

• rozliczenia się wspólnie z pozostałych przychodów (opodatkowanych według skali podatkowej, jakie rozlicza się pit36 czy pit37).

W pit 36l podatnik ma możliwość oddać wyłącznie składki na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne, ulgę abolicyjną, składkę na IKZE oraz przekazać 1% podatku na konto organizacji pożytku publicznego.

Pit 36 może jest bardziej skomplikowany od pitu 37, ale kiedy poświęci się temu dostatecznie dużo uwagi każdy podatnik jest w miarę możliwości sobie dać rade z jego własnoręcznym dopełnieniem.

Zobacz też! sii.org.pl

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>