Wszystko o ulgach na dzieci

Posted by on lut 21, 2014 in | 0 comments

Obywatele posiadający dzieci mogą strać się o tzw. odliczenie ulgi na dziecko. W zależności od ilości dzieci a od tego, czy one same nie zarabiają, jesteśmy w stanie spodziewać się zniżek różnej wysokości.

Z tego przywileju mogą skorzystać rodzice, którzy opiekują się niepełnoletnimi, w stosunku do których wykonywana była władza rodzicielska, wykonywana była funkcja opiekuna prawnego albo rodziny zastępczej. O ulgę starają się również rodzice dzieci pełnoletnich do skończenia przez nie 25. roku życia, które uczą się lub pracują, a ich przychody rocznie nie przekraczają 3089 zł rocznie. Ulga uwzględnia także dzieci z pominięciem w tym przypadku wieku, jakie miały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Do skorzystania z ulgi uprawnione są również osoby opodatkowane na regułach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Jak skorzystać z ulgi

Biorąc pod uwagę to, jak dopiec potrafią nam podatki ulga na dziecko to to bardzo wyczekiwany podarek. Aby z niej móc skorzystać należy uzupełnić aneks PIT-O łącznie z odpowiednią deklaracją podatkową (PIT-36 czy PIT-37). Ulgę odlicza się od naliczonego podatku, nie od dochodu, jak sądzi wiele osób. Do spełnienia tego dokumentu, pomocne będą numery PESEL każdego dziecka, a w przykładzie braku takiego numeru, ich imiona, nazwiska oraz daty urodzenia. Szczególnie ważne jest jest, aby na życzenie urzędów podatkowych przedstawić: odpis aktu urodzenia, zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, dokument od sądu o ustaleniu rodziny zastępczej czy zaświadczenie o chodzeniu pełnoletniego dziecka do szkoły. Druków tych nie załącza się do zeznania podatkowego, ale podaje się je wyłącznie w przypadku, gdy dostaniemy polecenie od urzędu skarbowego.

Co jeśli wychowuję sam?

Przestawiona zniżka prorodzinna, ponieważ tak zwie się dla osób łożących podatki ulga na dzieci jest alternatywą dla osób sprawujących faktyczną władzę rodzicielską , natomiast nie tylko posiadających ją. Jeśli dziecko przebywa z jednym z rodziców, a drugi nie interesuje się jego losem, nie płaci alimentów ani nie angażuje się dziećmi, ulga przysługuje tylko aktywnie interesującemu się rodzicowi. W wypadku, gdy po rozstaniu oboje rodziców w dalszym przeciągu opiekuje się dzieckiem, zniżka przypada im po połowie, lub w odpowiednio ustalonych proporcjach. Ale to wcale nie oznacza, że wraz z łożeniem alimentów, zniżka przestaje przysługiwać. a drugi z opiekunów nie wykazuje zainteresowania to również aktywne sprawowanie opieki rodzicielskiej.

 

W przykładzie rozwodu bądź separacji prawnej zniżka jest uznawana za każdy miesiąc sprawowania opieki rodzicielskiej. Niejednemu z obywateli przysługuje odliczenie w stawce 1/30 ulgi za każdy dzień kontroli nad dzieckiem. Opiekunowie czy rodzice nie posiadają możliwości podwojenia ulgi w połączaniu z czym posiadają jeden wspólny pułap.

Ile wynosi ulga na dziecko

Ulga jest ustalana miesięcznie i wynosi 92,67zł. Na cały rok, na jedno dziecko można zatem odliczyć maksymalnie sumę 1112,04 zł. W współzależności od tego, gdy dziecko się urodziło, za taki moment w pierwszym kalendarzowym roku życia odliczana jest ulga. Przykładowo, jeśli dziecko narodziło się we wrześniu, rodzicom przysługuje zniżka za 4 miesiące tego roku podatkowego. Wysokość ulgi na dzieci zmienia się także w współzależności od liczby dzieci. Jak nietrudno się domyślić, miesięczna opłata wzrasta wraz z kolejnym dzieckiem. Za drugie stawka będzie taka sama jak za pierwszego potomka, a za trzecie dziecko zawierać będzie kwotę 139zł, a za czwarte i kolejne 185,34zł. Warto wiedzieć, że, kwota ulgi na dzieci jest taka sama dla obojga opiekunów. Bez względu na sposób rozliczenia, samodzielnie decydują, czy sumę przysługującej im ulgi od podatku jednego rodzica, od podatku indywidualnie, czy od podatku wspólnie.

Ważne! Zniżka nie przysługuje, począwszy od miesiąca, w którym dziecko wstąpiło w związek małżeński albo na podstawie orzeczenia sądu ulokowano je w placówce gwarantującej całodobową opiekę.

Naprawdę warto poświęcić kilka dodatkowych chwil, by otrzymać zwrot większości wydatków pochodzących z posiadania nowego członka rodziny.

Sprawdź! program pit

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>