Zalety rozlicznia przez sieć

Posted by on lut 4, 2014 in | 0 comments

Jeśli nie chcesz kilkukrotnie drukować i realizować dokumentów, jeździć do urzędu, tkwić w kolejkach – skorzystaj z możliwości rozliczenia pit przez Internet. Jest to najpraktyczniejsza i najpraktyczniejsza forma złożenia oświadczenia rocznego.

Nie musisz posiadać podpisu elektronicznego ani żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu, dokumenty i chwila wolnego czasu. W szybki sposób możesz wypełnić następujące deklaracje: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A oraz wniosek PIT-16.

Niezbędne dokumenty

Zanim przystąpisz do wypełniania pit online, upewnij się, że masz zebrane potrzebne dane. Chodzi tu o PESEL, imię i nazwisko płatnika, data urodzenia, kwota dochodu wykazana w zeznaniu za ubiegły rok. Od 2012 r. osoby fizyczne, jakie nie prowadzą działalności gospodarczej, nie byli zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, nie są płatnikami opłat na ubezpieczenia społeczne albo zdrowotne za zatrudnionego człowieka nie mają obowiązku wypełniania nr NIP. Rozliczenie pit generuje posiadanie numeru PESEL.

Co możemy odliczyć?

Uzupełniając e-deklarację, jesteśmy wciąż uprawnieni do odliczenia od podatku niektórych wydatków i zastosowania założonych w ustawie ulg skarbowych. Przylegają do nich m.in.: ulga abolicyjna, ulga na dzieci, zdrowotne składki ZUS, 1% podatku dla organizacji użytku publicznego, IKZE, ulga na Internet. Jeżeli posiadamy jedno lub dwoje dzieci,  jesteśmyupoważnieni do ulgi w wysokości 92,67 zł na dziecko za każdy miesiąc. Rodzice jedynaków stracą jednak tą możliwość, jeżeli ich cała roczna kwota dochodów przekracza 112 tys. zł. Osoby samotne bądź po rozwodzie dostają tę jedną liczbę przy połowie podanej granicznej wysokości zarobków. Jeżeli mamy więcej dzieci, za trzecie dostaniemy 139 zł na miesiąc, a za czwarte i wszystkie nowe 185,34 zł na miesiąc.

Deklaracje małżonków

Poprzez Internet dopuszczalne istnieje także złożenie zeznań podatkowych (PIT-37, PIT-36) małżonków, bez wymogu złożenia pełnomocnictwa przez któregokolwiek spośród nich. Ministerstwo Finansów w podobnych broszurach które dotyczą formularzy podatkowych dokładnie tłumaczy, na jakich zasadach rozliczane są osoby po ślubie. Podstawowym warunkiem jest jednakże pozostanie w związku małżeńskim przez pełen rok podatkowy. Jeśli w trakcie roku skarbowego miały miejsce ślub lub rozwód, nie można dostarczyć wspólnego PIT.

Rozliczenie online

Ażeby dostarczyć zeznanie podatkowe wypadałoby zajrzeć na stronę, na jakiej dostępny jest darmowy program do wypełniania wniosków. Wybrane aplikacje będą potrzebowały ściągnięcia w całości albo ściągnięcia niektórych wtyczek, umożliwiających korzystanie z nich. Program internetowy pit przeprowadzi bezbłędnie przez proces uzupełnienia dokumentu. Nie ma powodów do obaw, bo najmniejszy błąd może zostać skorygowany. Wypełnienie gotowego wniosku polega na wprowadzeniu kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu rocznym za zeszły rok. Gwarantuje to autentyczność składanej przez nas deklaracji podatkowej. Kiedy materiał jest już podpisany, można już wysłać go używając aplikacji. Warto także pobrać sobie gotowy wniosek oraz zachować UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Przedstawia ono dowód, o takiej samej wadze jak dowód nadania listu poleconego, lub potwierdzenie złożenia deklaracji, dostane w urzędzie skarbowym.

Co zyskujemy? oszczędzamy czas. Nie musimy biegać po urzędach i pozostać w kolejkach wraz z osobami, jakie nie przekonały się do internetowej formy rozliczeń. Oszczędzając czas, oszczędzamy także pieniądze. Dane przesyłamy w jasny i bezpieczny sposób nie wstając z fotela. Mamy pewność, iż nasza deklaracja została przeprowadzona poprawnie i, iż szybciej zdobędziemy zwrot nadpłaty. Otrzymujemy też możliwość uzyskania potwierdzenia doręczenia bez wychodzenia z domu, anie wykorzystując w nadmiarze papieru, troszczymy się o środowisko.

Zobacz też! sii.org.pl

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>