Zeznanie podatkowe. Wszystko o rozliczeniach z pit

Posted by on kwi 15, 2014 in | 0 comments

Do kiedy pity mają obowiązek pojawić się w urzędzie skarbowym? Jak wygląda terminarz pit 2013? Połączyliśmy wszystkie najważniejsze informacje druku pit.

Powyższy termin tyczy się także dodania załącznika pit o 2012. Pit 0 uzupełniają podatnicy, którzy czerpią z ulg i odliczeń od podatku czy też dochodu jak i dochodu, z pominięciem odliczeń podatkowych. Pit o 2012 wypełnia się razem z deklaracjami zezwalającymi na skorzystanie z ulgi podatkowej. Załącznik ten czeka podatników, którzy rozliczają pit 36, pit 37, pit 38. Inne druki nie pozwalają na skorzystanie z odliczeń. Trzeba zaznaczyć, że małżonkowie razem się deklarujący, którzy razem korzystają z odliczeń oraz ulg podatkowych, mają obowiązek złożenia jednego załącznika pit o. W kwestii małżeństw, które rozliczają się samodzielnie, obowiązkowe jest dołączenie dwóch załączników, o ile każdy z małżonków używa możliwości odliczenia. W gronie ulg, z jakich skorzystać mogą rozliczający, występują poniższe:

  • Ulga na dzieci – przyznawana za każde nieletnie dziecko, obywatel musi być prawnym opiekunem dziecka, które nie przekroczyło 18 roku życia albo wciąż się uczy (do 25 roku życia). Ulga ustalana jest proporcjonalnie wobec ilości miesięcy, w ciągu których dziecko było pod pieczą podatnika, oznacza to że za jeden miesiąc należy się 1/12 kwoty ustanowionej przez Ministerstwo Finansów.
  • Ulga internetowa – mogą być odliczane wydatki powiązane z używaniem sieci Internet, podatnik musi udowodnić, że spełnił opłatę, z tym że nie jest dalej obowiązkowa faktura VAT.
  • Ulga od darowizny – umożliwia odpisanie od dochodu wydatków do 6% dochodu przez rok, analogicznie jak w kwestii ulgi za Internet, podatnik musi posiadać dowód wpłaty na na numer rachunkowy instytucji albo osoby obdarowanej.
  • Ulga dla krwiodawców honorowych – tak jak w wypadku ulgi od darowizny obywatel może odpisać do 6% dochodu. Stawkę pobranej krwi przelicza się mnożąc jej objętość razy cenę za 1 litr.

Terminarz pit 2013

Do dnia 31 stycznia roku kolejnego po roku podatkowym deklarację składają - osoby fizyczne opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, osoby opodatkowane według karty podatkowej, osoby duchowne osiągające przychody z opłat odbieranych w związku z pełnieniem roli o wymiarze duszpasterskim, opodatkowane podatkiem dochodowym zryczałtowanym od zysków osób duchownych.

Do 30 kwietnia roku 2014 zeznanie dostarczyć powinni – podatnicy o podatku dochodowym na wzór skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy PIT (pit 36, pit 37), podatnicy organizujący pozarolniczą działalność gospodarczą lub też działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane 19% stawką na zasadach wypisanych w art. 30c ustawy PIT, podatnicy czerpiący dochody z kapitałów pieniężnych opodatkowanych według zasad określonych w art. 30b ustawy PIT (pit 38), obywatele, którzy uzyskali dochody z korzystnego zbycia nieruchomości i również praw majątkowych w roku podatkowym, nabytych lub postawionych po dniu 31 grudnia 2008 r., normowanych w art. 10 ust. 1 pkt 8, ustawy PIT.

W wyznaczonym terminie wysłania rozliczenia podatkowego PIT-36 - Podatnicy zajmujący się pozarolniczą działalnością gospodarczą interpretowaną poprzez skalę podatkową.

Rozliczenie pit do kiedy mamy czas na złożenie zeznania?

Rozliczenie roczne pit składamy do końca kwietnia. Termin ten tyczy się osób płacących podatek wedle skali tudzież płatników podatku liniowego. W tym czasie wysyłamy:

  • pit 36 – osoby prowadzące działalność gospodarczą,
  • pit 36L - osoby, które rozliczają się liniową stawką podatku,
  • pit 37 – pracownicy, którzy otrzymują pit 11,
  • pit 38 – inwestorzy giełdowi,
  • pit 39 – dochody z nieruchomości.

Dostarczając skarbówce formularz pit termin oddania deklaracji ma swój kres z ostatnią godziną 30 kwietnia. Podatnicy, którzy nie dadzą rady złożyć rozliczenia podatkowego na czas, mogą ponieść konsekwencje. Termin deklaracji pit ma również znaczenie w wypadku zwrotu z podatku. Im szybciej rozliczymy się z urzędem skarbowym, tym prędzej powinniśmy dostać zwrot spłaconego podatku. Działa to tak, że urzędy skarbowe przez 3 miesiące rozwiązują należności z obywatelami, naliczane od dnia, kiedy deklaracja pit fizycznie wpłynęła do urzędu skarbowego.

W czasie składania deklaracji podatkowych PIT-28, PIT-36, PIT-36L - Podatnicy tworzący pozarolniczą działalność gospodarczą, dla których właściwy organ podatkowy, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, wystosował decyzję o przyjęciu prawidłowości wyboru i prowadzenia sposobu ustalania ceny transakcyjnej pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Sprawdź! sii.org.pl

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>