Zyski z giełdy a podatki dochodowe

Posted by on lut 3, 2014 in | 0 comments

Gracze, którym udało się uzyskać sukcesy na giełdzie, muszą dbać o opcjonalnym rozliczeniu podatkowym, zapełnić deklarację pit-38 oraz przesłać ją do urzędu skarbowego. Co więcej, nawet osoby które poniosły stratę, mają obowiązek pokazać ją w dorocznym rozliczeniu.

Ludziom aktywnie grającym na giełdzie, zwrot podatek giełdowy prawdopodobnie nie jest obcy. Jest to wariant podatku dochodowego od osób fizycznych, istniejący także jednym spośród sposobów podatku od przychodów kapitałowych. Popularny jest także pod nazwą podatku „Belki”, jako że w 2004r. został wprowadzony przez ówczesnego wicepremiera i ministra finansów – Marka Belkę. Aby nie podpaść fiskusowi, warto zaznajomić się z kluczowymi wiadomościami, jakie prezentujemy poniżej.

 

Podstawowe informacje

Warunki na których przedstawiony był podatek 2013 nie różnią się od tych w ostatnich latach. Póki co nie są również planowane znaczące zmiany w przyszłości. Podatek obowiązuje przede wszystkim dochodów zarobionych dzięki inwestycjom w obligacje, akcje lub kontrakty terminowe. Istotne jest zatem, że dochody te nie dopasowują się w żaden sposób z tymi, uzyskanymi z pozostałych źródeł. Obowiązująca stawka procentowa to 19%, bez względu na wartości dochodu (jest możliwa progresja). Płatnikiem podatku giełdowego nie zawsze jednakże będzie inwestor. W przypadku odsetek od obligacji oraz dywidend podatek utrącony zostanie automatycznie już przy wypłacie.

Rozliczamy stratę

 

W podsumowaniu należy także wziąć pod uwagę poniesioną stratę, ponieważ wolno ją rozliczyć w przyszłych latach w kontekście tego samego źródła przychodu. Nie będzie umiała ona natomiast zniwelować podatku płaconego np. w układzie z dochodem z tytułu umowy zlecenia czy umowy o pracę. Ażeby podsumować straty posiadamy maksymalnie pięć lat, a kwota obniżenia podatku w jakimkolwiek z tych lat nie może być liczniejsza niż połowa wykazanej wcześniej kwoty straty.

Małżonkowie nie mogą rozliczać się razem

 

Ważna wiadomość dla osób będących w związku małżeńskim. Dochody wzięte z lokat na giełdzie, nie są ograniczone ani nie wykluczają prawa małżonków do nierozłącznego rozliczenia fiskalnego. Wszystko dzięki wspomnianemu wcześniej niełączeniu dochodów giełdowych z przychodami z innych źródeł. Oczywiście jak wcześniej, mogą więc złożyć wspólne zeznanie podatkowe z tytułu dochodów z umowy o pracę. Dochodów giełdowych rozliczyć wspólnie jednakże nie wolno. Nawet jeśli rachunek maklerski bierze pod uwagę współwłasność, wszystkie wpływy oraz koszty zostaną podzielone oraz pokazane w specjalnych drukach PIT-8C. Oznacza to, że każdy z małżonków musi oddać odrębne zeznanie podatkowe.

 

Jaki formularz?

 

Aby dokonać rozliczenia z podatku od dochodów giełdowych, skorzystanie z pitu 38 będzie konieczne. Informacje konieczne do zastosowania tego formularza przesłane zostaną przez biuro maklerskie w postaci dokumentów PIT-8C. Każdy rachunek papierów wartościowych będzie kojarzył się z osobnym formularzem. W stosunku z tym, jeśli mamy kilka rachunków maklerskich, musimy liczyć się z otrzymaniem kilku druków. Informacje przenosimy na druk pit 38 poprzez zsumowanie wartości z wszystkich deklaracji domów maklerskich. Nie przysparza to istotniejszych trudności niż wypełnienie standardowego dokumentu PIT-37.

Gdyby nie rozumiesz jak wypełnić pit 38 zachęcamy do zapoznania się z naszymi kolejnymi artykułami, w których szczegółowo wyjaśniamy gdy się za to wziąć. Tytułem krótkiego wprowadzenia, deklaracja przedstawia się spośród dwunastu części (A-L), z czego ostatnia realizowana jest poprzez fiskusa. Do wypełnienia zeznania konieczny będzie numer PESEL (od końca 2011 roku nie musimy brać z numeru NIP). Opis wypełniania wszystkiej spośród części przydatny jest jeszcze na stronie Ministerstwa Finansów. Żeby osiągnąć istotniejsze dane wolno oddać się do Krajowej Informacji Podatkowej (tel. 801 055 055, a dla telefonów komórkowych: 22 330 0330). W przypadku wątpliwości i nieścisłości dotyczących innych sytuacji podatnika, warto zwrócić się do określonego urzędu skarbowego.

Zobacz też! program pit 38

rozliczenie podatku PIT przez Internet Program do pit odliczenia podatkowe PIT 36 program pit pit online pit 2013 podatki podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>